- en karuselltur av en forestilling
Aftenposten
- utdypende og personlig
Dagsavisen
- fascinerende og klok
VG
- en enestående opplevelse
Klassekampen
- noe av det beste Shabana Rehman hittil har prestert
X-plosiv
Ti år som artist
Med showet FOR KONGE OG FEDRELAND markerer Shabana Rehman sine ti år som artist. Det har blitt en forestilling om familie og individ på vandring, om tilhørighet, røtter og opprør. Om klassereiser, vekst, fall, drømmer og skuffelser. Men også om kampvilje og håp.
Standup, teater, eventyr. Det er ikke viktig hvilken form denne historien har, men det er viktig at den deles. Som vi mennesker fra tidenes morgen har gjort rundt bålet, for å dele innsikt, lærdom, latter og gråt. Men kanskje mest for å se fremover sammen.
FOR KONGE OG FEDRELAND - er et patriotisk show om Norge i verden, og om Shabana som har innvandret for andre gang, og prøver finne ut av hvor hun egentlig hører hjemme. For selv om hun har reist verden rundt og er blitt en glødende patriot hjemme i kongeriket Norge, er det likevel et forbedringspotensiale: Nordmenn fra Torrevieja til Phuket, fra Strømstad til Blindleia, foren eder! Opp av solsenger og spagjørma. Landet ditt trenger deg!
SHABANA REHMAN er standupkomiker, med flere suksessrike show bak seg siden debuten i 1999. Hun har de siste årene bodd og opptrådt i New York. Hun var spaltist i Dagbladet fra 2000 til 2007, og skriver i Aftenposten og danske Dagblad Information. Tidligere har hun gitt ut tekstsamlingene NÅ og Mullahløft, og er i høst aktuell med den selvbiografiske boken Blåveis. Som komiker er hun mest kjent for sine performance-stunt som kroppsmalt med norsk flagg, mullahløftet og standup-forestillingen Shabana går på ski over Grønland.
URPREMIERE OSLO NYE CENTRALTEATRET 19. NOVEMBER 2009
Shabana selger brudekjolen!
Shabanas blogg
Store Studio
Østlandssendingen
Aftenposten
Lørdagsrevyen